Хронічний синусит (запалення пазух) - що це таке?
Чи маєте ви посилене утворення слизу, біль в області обличчя або порушення носового дихання більше трьох місяців? Це можуть бути ознаки хронічного синуситу (запалення пазух). У цьому випадку слизова оболонка навколоносових пазух запалюється та набрякає на тривалий час, часто через недостатню вентиляцію. Крім того, слизові оболонки продукують більше секрету, який потім накопичується в навколоносових пазухах. Дізнайтеся тут про причини та варіанти лікування хронічного синуситу.
Гострий чи хронічний синусит?
Відмінність гострого та хронічного синуситу залежить насамперед від того, як довго він триває. Якщо симптоми зберігаються більше дванадцяти тижнів і протягом цього часу не зникають, це свідчить про хронічний перебіг хвороби.
Однак причини хронічного гаймориту також різні. Якщо гострий синусит, як правило, викликає вірусна інфекція слизової оболонки носа, для хронічного синуситу можна розглянути такі пускові механізми:
- Анатомічні особливості, такі як викривлена носова перегородка
- Поліпи носа
- Алергія та непереносимість
Ці фактори можуть спричинити блокування остії - невеликих сполучних каналів між носом та пазухами. Як наслідок, недостатня вентиляція порожнин. В результаті розвивається набряк та запалення слизової оболонки, що призводить до хронічного синуситу.
Хронічний синусит: причини та ризики
Хоча гострий синусит, як правило, викликає вірусна інфекція слизової оболонки носа, хронічний синусит, навпаки, часто спричинений різноманітними тригерами, які перешкоджають функції носа.
Одразу після блокування співустя - невеликих сполучних каналів між носом і пазухами – перекриті порожнини вже не можуть вентилюватись у належний спосіб. В результаті розвивається набряк та запалення слизових оболонок, що може призвести до хронічного синуситу.
Іншими факторами, що сприяють розвитку хронічного синуситу, є:
- Анатомічні особливості, наприклад, деформована носова перегородка, може перекривати отвори пазух так, що розвивається застій секрету та порушується функція носа.
- Назальні поліпи, які є доброякісними розростаннями слизової оболонки носа, можуть обмежувати носове дихання та викликати хронічний синусит.
- Алергія та непереносимість, що призводять до набряку слизової оболонки, також перешкоджають витоку секрету і, таким чином, викликають хронічне захворювання.
Крім того, хронічне запалення може також виникати в результаті гострої форми. Зверніть увагу також, що хронічний синусит може поширюватися на інші ділянки, такі як очні ямки або мозкові оболонки. Тому існує ризик розвитку додаткових симптомів. Тому, у разі підозри на хронічний синусит, вам слід проконсультуватися зі своїм ЛОР-спеціалістом.
Симптоми хронічного синуситу
Симптоми хронічного синуситу подібні до симптомів гострої форми, але можуть бути менш вираженими та різними за формами. У більшості випадків відчуття тиску або переповненості обличчя, яке посилюється при нахилі вперед, є особливо тягарем для пацієнта. Зниження нюху також може супроводжувати хронічний синусит та частіше спостерігається при поліпах в носі.
Хворі на синусит, серед іншого, скаржаться на:
- Постійне витікання секрету з носа
- Біль в області обличчя, подібно на розпираючий та головний біль
- Обмежений нюх
- Закладеність носу
На додаток до цих симптомів хронічного синуситу існує також загальне відчуття нездужання, яке може проявлятися втомою та виснаженням. Занадто часто закладений ніс також спричиняє порушення нічного сну, що додатково погіршує якість життя.
Як діагностується хронічний синусит?
Зазвичай лікар починає огляд з бесіди, в якій задають можливі попередні хвороби або алергію. Потім він може використовувати такі методи діагностики:
При визначенні діагнозу лікар також повинен виключити інші захворювання в якості причини причину. Наприклад, біль лицьових нервів (наприклад, невралгія трійчастого нерва) може призвести до подібних скарг в області обличчя.
Лікування хронічного синуситу - які варіанти лікування?
Терапія при синуситі спочатку схожа на лікування гострого синуситу. Основна мета - відновити вентиляцію пазух. Рекомендується застосовувати домашні засоби лікування та лікарські засоби, які допомагають заспокоїти слизові оболонки та сприяють протизастійному ефекту. Ми зібрали для вас добірку лікувальних засобів та заходів.
Лікування хронічного синуситу за допомогою лікарських засобів
Для лікування хронічного синуситу можна використовувати такі препарати:
- Кортикостероїди: За наявності носових поліпів або алергії в ролі тригера хронічного захворювання рекомендується застосовувати назальний спрей з активною речовиною з групи кортикостероїдів.
- Антибактеріальні засоби: помітне погіршення симптомів може свідчити про зараження бактеріями. У цьому випадку вам можуть призначити антибактеріальний засіб.
- Додатково для лікування хронічного синуситу можуть допомогти протинабрякові засоби, муколітичні засоби, протизапальні препарати.
Детальніше про Респеро Миртол та Респеро Миртол Форте
У будь-якому випадку, зверніться за порадою щодо тривалості застосування та сумісності лікарських засобів.
Чи хронічний синусит є заразний?
Чи заразний хронічний синусит, залежить від його причини. Якщо він викликаний вірусами або бактеріями, існує ризик зараження, як і при гострому синуситі.
Дізнайтеся більше про інфекцію синуситу.
Додаткова інформація про: