Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Що таке бронхіт?

Бронхіт - це запалення слизової оболонки бронхів. Бронхи розташовані в легенях і являють собою систему трубок, які відповідають за транспортування повітря. Починаючи з трахеї, бронхи розгалужуються, як гілки, в обидві легені. Запалення може розвиватися не тільки в бронхах, але, у разі запалення трахеї, лікарі говорять про трахеобронхіт.

Як розвивається бронхіт?

Під час застуди віруси зазвичай спочатку атакують слизові оболонки горла та носа. Звідти, тобто з верхніх дихальних шляхів, вони можуть мігрувати в нижні дихальні шляхи і, отже, в бронхи.
Якщо віруси осідають на слизовій оболонці бронхів, вони пошкоджують клітини і погіршують функцію війок. Зазвичай війки транспортують слиз і патогені організми із бронхів у горло. Однак, якщо їхня функція обмежена, збільшується вироблення слизу, а функція самоочищення дихальних шляхів порушується (мукоциліарний кліренс).
Кашляючи, організм намагається позбутися слизу та підтримує очищувальну функцію бронхів. Ось чому бронхіт супроводжується виснажуючим, постійним дратівливим кашлем, який може супроводжуватися болем у грудях і лихоманкою.

Гострий бронхіт

Бронхіт: причини гострої та хронічної форми захворювання. Причини гострого бронхіту.

Чоловік сякається
Чоловік сякається

Гострий бронхіт, як правило, є побічним ефектом або наслідком застуди. Дуже часто він розвивається внаслідок зараження верхніх дихальних шляхів вірусами застуди, які потім мігрують далі в бронхи. Рідше відбувається зараження бактеріями, грибами або хімічними подразниками. За наявності так званої бактеріальної суперінфекції, для лікування бронхіту зазвичай використовують антибіотики.

Хронічний бронхіт

Причини бронхіту, що призводять до хронічної форми захворювання

Рука з цигаркою
Рука з цигаркою

Хронічна форма бронхіту зустрічається переважно у дорослих. Основною причиною є вдихання тютюнового диму, саме тому курці або раніше завзяті курці часто страждають на бронхіт. Бронхіт називають хронічним, якщо він виникає майже щодня протягом трьох і більше місяців принаймні два роки поспіль. Такі фактори навколишнього середовища, як діоксид сірки, дрібний пил та подразнюючі гази, спори грибків є додатковими критеріями, що теж сприяють розвитку хронічної форми. Незважаючи на те, що гострий бронхіт зазвичай викликають бактерії та віруси, повторне потрапляння інфекцій також може спричинити хронічний бронхіт.

Які ознаки бронхіту?

Основний симптом: Кашель з мокротою та без неї

Гострий бронхіт зазвичай починається з непродуктивного кашлю, який може бути болісним, особливо за грудною кісткою. При непродуктивному кашлі слиз не відкашлюється. Лише через кілька днів слиз розчиняється, і кашель стає продуктивним. Мокрота на початку прозора і рідка, по мірі прогресування захворювання стає густішою і може набувати білого або жовто-зеленого кольору. Якщо гострий бронхіт виникає разом із застудою, у більшості хворих спостерігаються інші симптоми, такі як незначне підвищення температури тіла, закладеність носа, біль у горлі та хриплий голос. Підвищення температури тіла після перших кількох днів не є типовим для самого бронхіту, а наявність температури, що перевищує 37,8°C, повинно спонукати до розгляду грипу або пневмонії. Важливо завжди консультуватися з лікарем, який проведе необхідні обстеження, які допоможуть поставити правильний діагноз, та, у разі необхідності, призначить відповідне лікування. Гострий бронхіт зазвичай зникає протягом приблизно одного-двох тижнів (до трьох тижнів).

Чоловік кашляє
Чоловік кашляє

При гострому бронхіті

  • Спочатку виражене подразнення горла при сухому кашлі, в подальшому перебігу кашлю з мокротою, дихання є чутним
  • Бронхіт викликає постійний кашель – препарат Респеро Миртол та Респеро Миртол Форте забезпечує полегшення
  • Можливі підвищення температури тіла, головний біль та втома

При хронічному бронхіті

  • Подразнення горла, кашель з мокротою (зазвичай вранці)
  • Обмежене дихання
Ілюстрація легені з бактеріями
Ілюстрація легені з бактеріями

Наслідки та ускладнення бронхіту

У більшості випадків перебіг захворювання ускладнюється, і бронхіт стихає без будь-яких наслідків для здоров’я. Однак за певних обставин можуть розвинутися ускладнення або важкі симптоми, наприклад через попередні хвороби. Наприклад, у людей, які мають ослаблену імунну систему або хронічні захворювання серця або легенів, гострий бронхіт у рідкісних випадках може переростати в пневмонію. Потім запалення поширюється зі слизових оболонок, що вистилають легені, на саму тканину легенів.

Ускладнення

Якщо симптоми не починають покращуватися через один-два тижні, а загальний стан погіршується, може бути присутня вторинна бактеріальна інфекція (суперінфекція). Часто до симптомів додаються такі симптоми, як звуки дихання (свист, брязкання) або навіть задишка. 
Якщо цю інфекцію не лікувати належним чином, існує ризик розвитку подальшої пневмонії. Якщо ви часто хворієте на бронхіт або якщо його не лікувати, це може пошкодити слизову оболонку так, що хронічний бронхіт може легко розвиватися.

Кашель - симптом бронхіту

Для чого взагалі потрібен «кашель»?

Кашель вважається важливим захисним рефлексом організму. Це відбувається завжди у випадку подразнення легенів сторонніми речовинами, що вдихаються, або у випадку запалення в результаті інфекції. При гострому та хронічному бронхіті кашель є одним з основних симптомів захворювання.

Як розвивається кашель

На початку гострого бронхіту кашель є малопродуктивним. Це означає, що у хворої людини спостерігається сильне подразнення горла та під час нападів їй доводиться часто кашляти, не відкашлюючи слиз. Пізніше додається кашель з відхаркуванням слизу. Він може виглядати білим, але також зеленуватим або жовтуватим. Колір слизу не є надійним показником того, чи має інфекція вірусне чи бактеріальне походження. Зазвичай бронхіт виникає в результаті вірусів та розвивається, якщо вони поширюються з верхніх (горло, ніс) у нижні дихальні шляхи (легені, бронхи).

Бронхи реагують на збудників хвороби запаленням

Оскільки при гострому бронхіті слизові оболонки бронхів вражаються патогенами, організм реагує запаленням. Запалення призводить до розширення судин бронхіальної стінки. Таким чином, лейкоцити, необхідні для захисту від збудників хвороб, швидше досягають своєї мети. Крім того, слизові оболонки набрякають і виробляють густий слиз, в якому накопичуються мертві клітини та хвороботворні мікроорганізми. Цей слиз транспортується назовні разом з кашлем. Щоб уникнути подальшого розповсюдження патогенних мікроорганізмів, хворим людям краще уникати рукостискань на привітанні, часто мити руки та уникати великих скупчень людей.

Чоловік кашляє
Чоловік кашляє
Дві пачки Respero Myrtol
Дві пачки Respero Myrtol

Ваша допомога при гострому та хронічному бронхіті Респеро Миртол та Респеро Миртол Форте.

Сильні судомні напади кашлю, які можуть призвести навіть до болю в грудях не є рідкістю при гострому або хронічному бронхіті. Такий кашель виникає через запалення слизових оболонок нижніх дихальних шляхів, які утворюють більше в’язкого мокротиння і, таким чином, блокують очищення війок. Природною реакцією організму на такий стан є постійний кашель для очищення слизу.

Саме в цьому полягає ефект препарату Респеро Миртол та Респеро Миртол Форте рослинний лікарський засіб сприяє розрідженню слизу, допомагає боротися з патогенами та зменшує симптоми бронхіту, такі як напади кашлю. Одночасно це сприяє зменшенню запалення в бронхах.

Чи знаєте ви?

Завдяки своїм відхаркувальним та протизапальним властивостям препарат Респеро Миртол та Респеро Миртол Форте підходить не тільки для лікування гострого або хронічного бронхіту, але також для гострого або хронічного запалення навколоносових пазух (синусит).

Поширені питання / бронхіт

    Бронхіт є хронічним, коли слизова оболонка бронхів є постійно запаленою, протягом щонайменше трьох місяців щороку протягом двох років поспіль.

    Звичайна застуда або бронхіт може перерости в пневмонію, якщо запалення пошириться на легеневу тканину. Тоді патогени, які спочатку спричинили бронхіт, поширилися на легені, які відповідальні за газообмін. Пневмонія зазвичай проявляється чітким відчуттям нездужання, високою температурою та болем при диханні.

    Бронхіт часто є наслідком застуди або виникає разом з нею. Такі симптоми, як виражений кашель з мокротою або без неї, відчуття нездужання та невелике підвищення  температури можуть бути симптомами гострого бронхіту.

    Якщо такі симптоми, як кашель або осиплість голосу, зберігаються, не покращуються, а також спостерігається підвищення температури тіла та задишка, потрібно пройти обстеження у лікаря. Важливо вчасно лікувати бронхіт, щоб уникнути таких ускладнень, як вторинна бактеріальна інфекція або пневмонія.

    Лікар може призначити муколітичні засоби або засоби, що сприяють відкашлюванню. У деяких випадках, якщо причиною бронхіту є бактерії або якщо існує загроза розвитку пневмонії, лікар, ймовірно, призначить вам антибактеріальний препарат.

    На додаток до медикаментозного лікування ви самі можете допомогти одужати. Сюди входить відпочинок та достатній сон. Курці повинні повністю утриматися від куріння, принаймні в гострій фазі, щоб додатково не пошкоджувати та не подразнювати слизову оболонку. Прості домашні засоби, такі як інгаляції (наприклад, парові з ромашкою), гарячий чай, мед, імбир тощо допоможуть полегшити симптоми.

    Після закінчення гострої фази бронхіту, грудний кашель може тривати ще деякий час. Зазвичай він проходить протягом двох-трьох тижнів. В іншому випадку вам слід звернутися до лікаря ще раз. За певних обставин кашель може зберігатися протягом шести тижнів після хвороби.